Педалі для медалі

Типові запитання, які виникають у багатьох велосипедистів, навели мене на думку, що потрібно дещо заглибитись в міфи про педалі і техніку катання. Педалі – це основні точки контакту між нами і нашим байком. Вибір типу педалей – майже завжди питання емоцій і «релігії»; й в нашому затишному фейсбучику через нього досить часто трапляється кидання какулями між крутими кантрілами та жирними воїнами гравіті й палання дупок з обох сторін. Тому хочеться дещо розжувати це питання з точки зору сухої логіки.

Більшість приходить в «авантюрні»© дисципліни і стилі катання з кроскантрі, тому їх вибір педалей (звісно, контактних) більш ніж очевидний і витікає з різних причин типу:

– Хочу педалити так само круто, як на кантрійніку!

– На кубку світу по DHi 80% топів на контактах, чим я гірше.

– Флети для дертерів.

– Контроль байка на контактах вище.

Так, це все правда, але є одне але. Розглянемо переваги одного й іншого типу саме для катання «авантюрних» дисциплін, таких як ендуро і дх, та формування техніки катання на будь-якому веліку.

Переваги контактів:

– Ефективність педаляжу. Тут важко щось заперечити. Кругове педалювання набагато ефективніше і безпечніше для ваших колін, ніж просто натискання на топталку.

– Краще контроль байку в повітрі, шанс загубити ноги – мінімальний, точність приземлення вище.

– Менше ймовірність виставити шип так, що положення стопи буде неправильним.

Міф:

Безпека. «У мене ноги не злітають з педалей в повітрі, й через це я не буду падати». На сучасних грамотних топталках ноги також не злітають, якщо у вас адекватно поставлена посадка і положення стопи на педалях. Якщо ви стоїте на педалях як попало, то відсутність злітання ніг в повітрі – дуже сумнівний бонус. Оскільки в такому випадку ваш контроль байку, скоріш за все, залежить від настрою Вішни та його кореша Крішни і гороскопу на сьогодні більше, ніж від вашої техніки катання.

Переваги топталок:

– Перша і основна – це свобода і відсутність психологічних бар’єрів для виставляння ноги при падінні чи повороті, і як наслідок – в декілька раз швидший прогрес в техніці катання.

– Можливість регулювати положення стопи на педалі.

– Легкість катапультування. Ви не будете сходу катати, як Денни Харт чи Cедрік Грасія, тому, імовірно, на шляху до їх рівня доведеться падати, і безпека падінь – коли можеш просто зіскочити і побігати по лісу замість досліджувати мордою пружність ґрунту – надихає при навчанні.

– Дріфт – це головна перевага особисто для мене. Дріфти – це найфановіший і найкрутіший елемент, який можна робити майже без ризику загинути. Дріфт по трасі уповільнює час проходження, але ніщо так не підіймає рівень ендорфінів в крові під час зливи на мокрій фрірайдній тропі чи синій трасі, коли нікуди не поспішаєш.

І наостанок – чому потрібно вчитись катати саме на флетах. Навчання – це сукупність падінь, пошуку граней зчеплення в поворотах, завантаження чи злизування вильоту, формування правильної посадки, гальмування і адекватного руху тіла над веліком. На топталках ми не будемо так круто педалити, але нас і не буде нічого обмежувати. Не важливо, яку саме дисципліну ми катаємо, саме процес навчання основам пуляння, поворотам, гальмуванню, баніхопу в декілька раз простіший на флетах – як з точки зору подолання психологічних бар’єрів, так і з точки зору техніки катання. І, так, з контактів при падінні теж вилітаєш в 90% випадків, особливо якщо це кренки, але десь в голові все одно залишаються ступори і бар’єри. Також не забуваємо, що техніка катання вниз на будь якому велі фактично однакова, і формується вона теж однаково.

Підсумок. За великим рахунком, немає значення, на яких педалях ви катаєте щодня. Міфи, переваги і недоліки кожного з типу педалей – досить умовні. Той само Сем Хіл нещодавно у віці 31 року на флетах виграв кантрійний марафон і регулярно в призах на EWS. При цьому на кубку світу з DHi весь подіум зайнятий «контактами». Тому зважайте, що наш рівень катання – нереально далекий від світових топів, які катають на обох типах педалей.

Автор статті сам катає на обох типах, перемикання в голові відбувається майже моментально. Не обмежуйте себе, використовуйте захист, і підходьте до всього з розумом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *